כלים עתיקים – כל מה שחשוב וכדי לדעת עליהם

ניווט מהיר

ההגדרה של כלים עתיקים מאפיינת בתוכה כלים הנמצאים בעולם שלנו למעלה מ-100 שנים. יחד עם זאת, יש כלים המוחשבים בעתיקים גם שהם פחות ישנים. המושג עתיק לרוב יתאר כלי שהוא מאוד ישן, אך עדיין כזה שניתן לאסוף, לשמר ואפילו למכור. למעשה, השימוש בכלים מסוגים שונים לאורך ההיסטוריה בתקופות שונות הנפרסות על פני אלפי שנים ועשרות אלפי שנים אחורה, מאפשר לקיים הבדלה של ממש בין בני אנוש לבין בעלי חיים ויצורים אחרים. כלים הם חלק בלתי נפרד מקבוצת העתיקות ולרוב מדובר בכאלה שיוצרו והוכנו על ידי אמנים, בהם הושקעו מאמצים ואנרגיות רבות. מדובר בתחום שלם אותו חוקרים לאורך השנים ומאפשר לנו להסתכל אחורה אל עבר ההיסטוריה. דרך הכלים אנחנו יכולים להבין המון ולגלות את תהליכי ההתפחות של האנושות לצד העדפותנו התרבותיות.

 

אספנות ותחביב ידוע

אנשים רבים בוחרים לאסוף כלים עתיקים כמו למשל כלי כסף, כדים ואביזרי קרמיקה, כלי בישול, סרוויסים, ואזות ועוד. יש אספנים שעושים זאת במסגרות לימודים ויש כאלה שפשוט חשוב להם לקחת חלק ולשמר את ההיסטוריה שלנו בדרך זו. יש כאלה שאוספים את הכלים הללו לצורכי מכירה ויש פשוט את אלה שאוהבים את הכלים הללו ומתרגשים לקשט איתם את ביתם. יש כל מיני סוגים של כלים עתיקים כמו למשל כלים של מותג, יצרן או חברה, כלים המאופיינים בתקופה מסוימת למשל כלים שיוצרו אחרי מלחמת העולם ה-2. יש גם כלים ממקום או עיר מסוימת כמו ירושלים, צפת, ניו יורק או רומא. ניתן גם לחלק את הכלים לפי עיסוק או תחום למשל שעונים, כלי זהב, תכשיטים, כלי מטבח, כלי שיט עתיקים, כלי עבודה, כלי כדרות ואפילו כלי נגינה עתיקים ועוד.

לאילו תחומים שייכים הכלים העתיקים?

ניתן לחלק את הנושא הזה לכמה תחומים חשובים:

  • היסטוריה- כאמור כל כלי מספר סיפור, מספר תקופה, מספר אירוע. יש כלים או חפצים עתיקים שממש אפשר דרכם ללמוד המון על אותה התקופה וזה מאוד מיוחד ושונה מכלים וחפצים שמיוצרים בעבודת מכונה. כלי יכול לספר על תקופה שלמה של אומנות כמו הרנסנס למשל, תקופה של מלחמה, אירוע שקרה וכדומה.
  • גיאוגרפיה – כלים מסוימים מעידים על מקום ספציפי.
  • עיצוב – אותם כלים מהווים חלק בלתי נפרד מתהליך עיצוב של בתים, וילות, דירות ומשרדים של אנשים החובבים את התחום הזה.

 

כיצד ניתן לרכוש ולשמר כלים כאלה?

ובכן, יש כל מיני דרכים שדרכן ניתן לבצע רכישות ולאסוף כלים מהסוג הזה. דרך אחת היא פשוט לטייל בעולם. ניתן לעבור בין שווקים כמו למשל שוקי פשפשים ובין חנויות בהם יש מוצרי אספנות למכירה מיוחדים שכאלה. כמובן, שחשוב לברר היטב מי המוכר, מאין מגיעים המוצרים השונים, באיזו שנה יוצרו, על ידי מי ועוד. אפילו כאן בישראל, כמעט בכל עיר גדולה יש אדם אחד לפחות שמוכר מוצרים עתיקים מסוגים שונים. דרך נוספת לרכוש מוצרים כאלה היא בעזרת רשת האינטרנט. כלומר, אפשר להצטרף לקבוצות העוסקות בתחום הזה ברשתות חברתיות כמו פייסבוק ולהתעניין לגבי הפריטים השונים. יש גם במהלך השנה מכירות כמו סוג של מכרזים בהם מציעים למכירה מוצרים עתיקים מאוד מיוחדים. בנוסף, יש חברות העוסקות בקניית ירושות מאנשים שקיבלו דירה או בית בירושה. בבתים כאלה הרבה פעמים יש חפצים עתיקים שהשאירו אחריהם הסבא והסבתא כמו שעוני קיר, תכשיטים ישנים מזהב או כסף, כלים מיוחדים, תמונות היסטוריות ועוד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר