מה הקשר בין קריירה בספורט למעורבות הורית חיובית?

ניווט מהיר

אחד הנושאים שעלו בשנים האחרונות בתחום של בנייה וחיזוק קריירה בספורט הוא מעורבות הורית. עד לפני עשור, ילדים ובני נוער היו מתפתחים במערכת הספורטאית עם כיוון חלקי או מועט של ההורים, כאשר רוב המעורבות הייתה באה לידי ביטוי מהכיוון של המאמנים והמנהלים המקצועיים. לעומת זאת היום, רוב ההורים דווקא חושבים ומרגישים שעליהם להתוות את הדרך עבור ילדיהם, לספק לו תמיכה מלאה וסוג של מעטפת כדי שהקריירה שלהם תלך לכיוונים הנכונים.

 

מדוע חשוב שההורים יהיו מעורבים?

בין אם הלד שלכם חולם לקחת חלק בקבוצה מצליחה לצד שחקני כדורסל נוספים ובין אם התעמלות קרקע היא החלום, מחקרים רבים מראים כי הורים יכולים להוות משאב תמיכה חיובי רגשי עבור הילדים שלהם. כבר בגיל צעיר הורים מהווים מודל לחיקוי עבור ילדיהם והם חושפים אותם לאהבה שלהם לספורט, לחשיבות לקיום פעילות גופנית, לסוגים שונים של ספורט ועוזרים להם לפתח ואף לחזק את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי.

 

קחו לדוגמא ילד בן 3 במגרש המשחקים שנחוש שהוא אינו מסוגל לטפס במעלה הסולם. האב הנחוש מחדיר באותו ילד את הכוחות ומספר לו כמה כוח יש לו, איך הוא עשה דברים קשים מזה בפעמים האחרות ומסביר לו שהוא ממש פה לידו לכל עזרה שהוא יצטרך. הילד מאמין באבא שלו ומתחיל לנסות לתפס ואפילו מצליח. זה מתחיל בדיוק במקומות הללו.

מה ההבדל בין תמיכה הורית חיובית לתמיכה הורית שלילית?

הורה שתומך בילד שלו באופן חיובי מקדם תהליכים וביצועים במהלך הקריירה שלו. ככל שההורה יתמוך בילד שלו באופן חיובי, הערך העצמי של הילד יגדל בעיני עצמו, הוא יהיה מסוגל להתמודד עם סוגים שונים של לחצים, הוא יתמיד לאורך זמן בפעילות הספורטיבית ואפילו יהנה ממנה. בנוסף, ילד כזה יעריך באופן חיובי את ההישגים שלו.

 

לעומת זאת, תמיכה הורית שלילית מתקשרת ללחץ הורי. כאשר הורים יוצרים על הילד שלהם לחץ הוא מפתח אי שביעות רצון ונמנע מלהתמיד בפעילות הספורטיבית לאורך זמן, הוא עלול להפסיק את הפעילות הספורטיבית, יווצר אצלו מתח בכל מה שקשור להישגים שלו והערך העצמי שלו ייפגע.

 

איך ניתן לתמוך בילד באופן חיובי?

תמיכה הורית חיובית נעשית בכל מצב ובכל זמן. ההורה יעריך את הילד שלו על הדרך ולא רק על התוצאה שהשיג. הורה לעולם לא ישליך את הרצונות שלו על ילדו ויאפשר לו להחליט מהם הדברים הנכונים לו במהלך הקריירה הספורטיבית ויכבד את אלה שלא. הורה תומך הוא כזה המקיים תקשורת בריאה וחיובית גם עם הילד וגם עם המאמן, יבין מהן החוזקות ומהן החולשות של הילד ולא יתערב בתפקידו של המאמן.

 

אנחנו כהורים, כדי לעזור ולתמוך בילד ובקריירה שלו צריכים להראות תמיכה גם בתחומים אחרים בחיים שלו כמו לימודים, תחביבים נוספים וחיי חברה, לאפשר לו לשתף אותנו בקבלת החלטות חשובות ואף במידת הצורך להתייעץ עם איש מקצוע כמו תזונאי ספורט, פסיכולוג ספורט או רופא המתמחה בספורט. הורה תומך הוא הורה שמאפשר לילד שלו לפתח את העצמאות שלו, להגיע לאימונים בכוחות עצמו, לצאת למחנות אימונים, להגיע לתחרויות, לבדוק סוכנויות שחקנים ואפילו לנסוע לחו“ל. בנוסף, מעורבות בהיבט הפיזי חשובה לא פחות ויש לבדוק שהילד בסדר, בריא, חזק ולא פצוע. חשוב לזכור שהילדים גדלים כל הזמן ולכן אנחנו ההורים צריכים לעדכן את תהליך התמיכה ולצמוח ביחד איתם. תמיכה כזו תאפשר לילד לצמוח ולפרוח לאורך הדרך בזמנים טובים וגם בכאלה שפחות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר