איך יודעים אם מחלה היא מדבקת?

ניווט מהיר

לא פעם אנחנו שואלים את עצמנו שאלות כמו האם הילד שלנו מדבק כשהוא מתלונן קצת על כאב גרון, האם לשלוח או לא לשלוח את הילדה שלנו לגן? האם אנחנו מדבקים שיש לנו תסמין כזה או אחר ומתלבטים האם ללכת באותו יום לעבודה או לקחת יום חופש, עד שנדע במה מדובר. בשורות הבאות נציג בפניכם את כל הסימנים שיסייעו לכם להבין אחת ולתמיד איך יודעים אם מחלה היא מדבקת?

 

תסמינים הקשורים לעיניים

יש הבדל בין סתם עין שמגרדת או תסמינים אלרגניים שלא מגרדים לבין דלקת עיניים נגיפי או שעורה בעין. אם אתם או הילדים שלכם סובלים מאודם מקומי, דמעות, הפרשה שהיא מימית, רגישות לאור, נפיחות ואפילו כאב גרון וצינון, יכול מאוד להיות שמדובר בדלקת. חייבים לחכות עד שהתסמינים יעברו כדי שההדבקה תחלוף. הטיפול לרוב כולל הנחה של קומפרסים קרים, טיפות או משחה אנטיביוטית. מדובר במחלה מאוד מידבקת וכדי להימנע פשוט צריך שלא לבוא במגע ישיר אם מי שיש לו דלקת ולהימנע משימוש באותן מגבות משותפות. שטיפת ידיים לעתים תכופות מסייעת במניעת הידבקות.

 

הפה והגפיים

מדובר באחת המחלות הכי מדבקות אצל ילדים. הגורם לה נקרא נגיף הקוקסאקי ולרוב מי שנדבק במחלה אלו ילדים מתחת לגיל 10. ההידבקות מתרחשת שנוצר מגע של נזלת, צואה או רוק מילד נגוע או דרך משטחים נגועים. מדובר במחלה יחסית קלה שחולפת תוך כמה ימים. התסמינים שלה כוללים בין השאר שלפוחיות בחלל הפה והלשון, לעתים גם בכפות הרגליים והידיים. הטיפול המתאים: שתיה מרובה והקלה על הכאבים עם נורופן.

השפעת כבר כאן מומלץ להתחסן

הגורם למחלת השפעת שלה יש כל מיני זנים מגיע כתוצאה מנגיף הנקרא אינפלואנזה. המחלה מדבקת באמצעות הפרשות של רוק או מחולה במחלה. המחלה מסוכנת ועלולה לגרום לתחלואה קשה ואפילו למוות. חיסון נגד שפעת מסייע להימנע מהדבקה. לאחר שהחום יורד, יש להמתין 24 שעות ורק כאשר הוא לא עולה שוב, חולפת סכנת ההדבקה. התסמינים של שפעת כוללים בין השאר כאב גרון, הקאות ובחילות, שלשולים, כאבי שרירים, חולשה ועוד.

 

מחלת הנשיקה

הגורם להידבקות במחלת הנשיקה הם נגיפים מסוג CMV ו- EBV. ההידבקות במחלה נעשית או על ידי נשיקה, או על ידי שימוש בכלי אוכל משותפים שבעצם היו במגע עם החולה. התסמינים שלה מאוד דומים לשפעת והם חום, כאבי גרון, בלוטות נפוחות, הגדלה של הכבד והטחול, צהבת ועוד. אמנם שמדובר בילדים, המחלה היא יחסית קלה אבל אצל בני נוער ואנשים מבוגרים היא עלולה להיות מאוד קשה ואפילו קטלנית.

 

מחלות מדבקות נוספות ששווה להכיר

מחלות מדבקות נוספות הן שעלת המאופיינת בחום נמוך, שיעול קל ונזלת, אך לאחר מספר שבועות השיעול מחמיר ונמשך כמה שבועות. מולוסקום- מאופיינת בהופעה של שלפוחיות על הגוף. גם תולעים בפי הטבעת היא מחלה מאוד מדבקת שגורמת לגירודים עסקים בפי הטבעת לפנות בוקר.

 

על תסמינים באופן כללי

יש לא מעט תסמינים המעידים על כך שמדובר במחלה מדבקת ביניהם כאבי גרון, חום גבוה, פריחה או פצעים על הגוף, בלוטות נפוחות, עייפות ועוד. לכן, אם אתם לא בטוחים האם אתם מדבקים או האם נדבקת במחלה מידבקת, עדיף להימנע מקרבה לאנשים ובאמת לאפשר לגוף להחלים ולנוח. רק אחרי שרופא משפחה או ילדים יראה אתכם או את הילד שלכם, הוא יוכל לבצע אבחנה יותר מדויקת ולומר לכם האם אתם מדבקים או לא.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר