מומחה לביטחון לאומי – על מה הוא אחראי?

ניווט מהיר

מדינה כמו ישראל היא מקום שבו יש הרבה שיח בנושאים של ביטחון לאומי הן מבפנים והן מבחוץ. לא בכדי החיים האזרחיים והצבאיים בישראל שזורים זה בזה ואדם בעל ניסיון חיים מגוון שכולל גם מילוי תפקידים בחברה האזרחית וגם תפקידים מבצעיים ותפקידי מטה במהלך שירות צבאי ארוך יהיה אדם שיהיה בעל ידע נרחב ובעל יכולת לראות את התמונה הרחבה באירועים או סיטואציות שקורים במדינה חדשות לבקרים. אפשר לומר שמומחה לביטחון לאומי הוא בעצם תפקיד שבכל מדינה או גוף ממלכתי צריך שיהיה מאויש והחוכמה האמיתית היא לבחור את הדמות המתאימה והטובה ביותר לאיוש התפקיד. בחירה מושכלת ונבונה תביא לכך שהערכות מצב תהיינה מדויקות והדרג המדיני יוכל לקבל החלטות על פי מידע מהימן שיקבל מהמומחה לביטחון לאומי.

 

תחומי האחריות של מומחה לביטחון לאומי

כאמור, לא כל אדם יכול למלא תפקיד כל כך חשוב, כזה שיש הרבה מאד משמעות והשלכות לתוצרים שלו. תחת הסמכות של מומחה לביטחון לאומי הוא לסייע לגורמים הרלוונטיים להבין לעומק מצב או אירוע שמתרחשים, להעריך מה ההשלכות של אותו אירוע והאם יש צורך בנקיטת פעולה יזומה כלשהי. אירוע זה יכול להיות התפרעות של אזרחים, פיגוע טרור, חשש מהסלמה ביטחונית באזורים הגאוגרפיים המועדים לפורענות או איום מצד ארגוני הטרור לבצע מהלכים שיפגעו באזרחי המדינה. גיורא איילנד למשל, נחשב למומחה ביטחון לאומי בישראל ויש לו את הידע להבין לעומק כל מה שקורה ולנתח את ההשלכות, הן המיידיות והן אלה לטווח הארוך. לשם כך נדרש ניסיון צבאי עשיר ומגוון וכמובן הכרות מעמיקה עם החברה הישראלית, גם דרך חיים במדינה במשך הרבה מאד שנים וגם דרך תפקידי מפתח בחברות או ארגונים מובילים. ברגע שראשי המדינה יודעים אל מי לפנות כדי לקבל את חוות הדעת המקצועית – אין ספק שהם יוכלו להתבסס על המידע הזה ולקבל את ההחלטות הנכונות לטובת אזרחי המדינה.

 

החשיבות של מומחה לביטחון לאומי

על מנת להבין את החשיבות של איש מקצוע שיוכל להיות מוגדר כמומחה לביטחון לאומי צריך להבין לעומק מול מי הוא עובד ולמי הוא מייעץ. ברוב המקרים ראש הממשלה, למשל, או לא מעט מהשרים הבכירים בממשלה לא מכירים מספיק לעומק את מרקם היחסים העדין והממשקים שבין חיי היומיום של האזרחים לבין פעולות צבאיות שקורות. מומחה כזה, שבקיא היטב במצב הביטחוני במדינה ויודע להבין לאשורו כל אירוע שקורה, יוכל לנתח את ההשלכות וההשפעות מתחת לפני השטח ולהעריך מה תהיינה ההשלכות שלהן על היומיום המיידי. ראש הממשלה וצוות השרים הבכירים חייבים לקבל את חוות הדעת הזאת בטרם יקבלו החלטה שתשפיע על חיי היומיום של האזרחים ולכן עליהם לראות את התמונה הרחבה ואת כלל האפשרויות העומדות בפניהם. בדיוק לשם כך קיים התפקיד של מומחה לביטחון לאומי.

 

 

לבחור נכון את המומחה

המומחה לביטחון לאומי יכול להיות תפקיד מטעם המדינה והוא גם יכול להיות איש מקצוע עצמאי שמייעץ באופן חיצוני ואובייקטיבי כל אימת שהוא נדרש לכך. ככל ומדובר בתפקיד ציבורי הרי שהבחירה צריכה להתבסס על מהלך חייו של המועמד – השירות הצבאי שלו ומגוון התפקידים שבעזרתם הוא רכש ידע נרחב אודות התנהלות הצבא במקרים שונים או בחילות שונים וכמובן גם תפקידים מקצועיים שהוא מילא לאחר ששוחרר מהצבא. לדרגה גבוהה תהיה השפעה על התפקיד וכמובן ראייה רחבה ככל האפשר שהוא יוכל להביא איתו לתפקיד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר