באילו מקרים כדאי לשקול לפנות לטיפול פסיכולוגי?

ניווט מהיר

בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מבינים שבדיוק כמו גופינו שזקוק לחיזוק, אימון וטיפול, כך גם הנפש, ושאסור בשום אופן להזניח אותה כשמרגישים שמשהו אינו כשורה ובוודאי שלא לחוש בושה כלשהי. יש לפנות לטיפול פסיכולוגי בהקדם ולטפל בשורש הבעיה. מהם המקרים שבגינם רצוי לפנות לטיפול שכזה? להלן סקירה של מספר תרחישים נפוצים ביותר.

דימוי עצמי נמוך

אנשים רבים סובלים מבעיית ביטחון עצמי שמתבטאת בדרך של דימוי עצמי נמוך. זה יכול להיות בהקשר של דימוי גוף ומראה חיצוני, למשל במקרה של נכות אך גם בלי שום קשר לכך, איבוד אהבה שגורם לחוסר אמונה ביכולת לפתח קשרים רומנטיים נוספים, היכשלות במבחן או במשימה שבגינם מאבדים את הביטחון באשר ליכולת להמשיך בלימודים או להשיג קידום בעבודה ועוד. בשורה התחתונה, דימוי עצמי נמוך גורם לאנשים לייחס חשיבות רק לכישלונות ולתכונות השליליות שלהם, מה שעלול לגרום להם לחרדת ביצוע שבאמת תוביל לכישלון, הימנעות ממפגשים חברתיים, הרס עצמי ועוד. הטיפול הפסיכולוגי נועד לבודד את ההיבט שגורם לדימוי העצמי הנמוך, ללמד את המטופל כיצד להתמודד עם המצב, כמו גם לגרום לו להבין שכישלון בהיבט מסוים אינו אמור להשליך על שאר ההיבטים בחיים שלו.

מחשבות טורדניות אובססיביות

אחת התופעות הפסיכולוגיות שפוגעות בצורה המשמעותית ביותר באיכות חייו של אדם, היא הופעה של מחשבות טורדניות אובססיביות. מדובר במחשבות שמופיעות ללא הרף ושלאדם אין שום שליטה עליהן. דוגמאות למחשבות טורדניות אובססיביות הן כאלה שקשורות במוות, באהבה אובססיבית לאדם אחר, באירועים שהתרחשו בעבר וקשה להשתחרר מהם, במחשבות שליליות או אגרסיביות לגבי עצמנו או אנשים אחרים ואף כאלה שקשורות במין. במידה ולא מטפלים בבעיה, עשויה להתפתח אף הפרעה נוספת, התנהגות אובססיבית-כפייתית, שכוללת לא רק מחשבות טורדניות אלא גם התנהגות קבועה וטקסית (למשל צורך לשטוף ידיים לעיתים תכופות, מתוך מחשבה שהדבר ימנע מחלה ומוות). הטיפול הפסיכולוגי נועד לפענח את הסיבה להופעה של אותן מחשבות טורדניות ולעזור למטופל למצוא דרכים שישחררו אותו מהן.

טיפול פסיכולוגי בעקבות מצוקה נפשית

כל אחד מאתנו עשוי לסבול ממצוקות נפשיות במהלך חייו מסיבות שונות ומגוונות לרבות פרידה מבן או בת הזוג, מוות של אדם קרוב ועוד. לא משנה מה תהיה הסיבה, לאחר מספר ימים או שבועות  אמור אדם להיות מסוגל לקום על רגליו ולצאת לדרך חדשה תוך שהוא מתמודד עם הפגיעה. במידה ואין כך הדבר והמצוקות הנפשיות עדיין מתחוללות ופוגעות באיכות החיים, יש לפנות לטיפול פסיכולוגי מקצועי. במהלך הטיפול יבוצע אבחון של המצב הנפשי, יבדקו תסמיני דיכאון או חרדה ובהתאם לזאת יוחלט על תוכנית טיפולית מתאימה מבין מגון שיטות הטיפול הפסיכולוגיות הקיימות בימינו.

זקוקים לטיפול יעיל? בקליניקה של איציק לוי, פסיכואנליטיקאי ועו"ס בעל ניסיון רב שנים תוכלו לקבל את הטיפול המיטבי ולשפר את איכות חייכם. מוזמנים ליצור קשר דרך הטלפון, המייל או דף יצירת הקשר לשם קבלת ייעוץ ראשוני וקביעת פגישה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר