תכנון קיר מסך – איזון בין מגוון מטרות ושיקולים

ניווט מהיר

תכנון כל הקשור למבנים הוא עולם מורכב. זאת, לאור הדרישות הרבות שבהן מבנים נדרשים לעמוד. כך הדבר, גם בכל הנוגע לנישה המיוחדת של "קירות מסך". מהם קירות מסך? ואילו שיקולים נכנסים לתכנון שלהם? 

 

שכבת מגן לבניין

קירות מסך הם מבנים מיוחדים, אשר משמשים כ"מעטפת" קלה למבנים קיימים. הם ידועים גם בשם המקורי באנגלית Curtain walls ובכינוי "מעטפות מגדלים". מעטפת זו חוצצת במידה כזו או אחרת בין הסביבה לבין המבנה ובהתאם לתכנון שלה, היא עשויה לספק מגוון תועלות. זאת, כולל בידוד תרמי, אקוסטי, בידוד מפני רוח וגשם ועוד. כל תועלת כזו, מציגה תחום ידע מיוחד בפני עצמו, אשר יש לקחת בחשבון תוך כדי התכנון. אקוסטיקה למשל, כפי שתראו כאן בהמשך. מבחינת תכנון קירות מסך אלומיניום קונסטרקשן (Aluminum Construction Group) היא דוגמה בולטת לחברה שמתמחה בהיבט זה ובתכנון קירות מסך בכלל. קירות מסך מבוססים על שלד אלומיניום ומשטחי זכוכית (לעתים, נעשה שימוש בחומרים בולמי אור, דוגמת אבן או מתכות שונות).

 

שיקולי תאורה בתכנון קיר מסך

קיר מסך מאפשר להכניס למבנה אור רב. לחילופין, הוא מאפשר לצמצם כניסת אור במידה מבוקשת, על ידי בחירת שקיפות חלונות מתאימה ושילובי חלונות בשקיפויות שונות. כמובן, תכנון קיר מסך

לוקח כל זאת בחשבון כשיקול מרכזי, מאחר שתאורה היא היבט חשוב ביותר של שימוש במבנה ושל צריכת האנרגיה שלו.  

 

שיקולי בידוד מפני מזג אוויר קיצוני

קיר מסך גם מספק למבנה בידוד תרמי מפני מזג אוויר קיצוני, מהיבטי טמפרטורה וחדירת מי גשם. תודות לכך, נעים יותר לשהות בו בזמנים של מזג אוויר חם או קר במיוחד ויש לכך גם השפעה על צריכת האנרגיה (לחימום ולקירור). אגב, חיפוי קיר חיצוני אלומיניום מתפשט ומתכווץ בהתאם לשינוי הטמפרטורה במידה רבה יחסית, אך יש דרכים טכניות לטפל בהשלכות שינויים אלה. רוחות עזות ואפילו רעידות אדמה, אסור שישפיעו על קיר המסך או שישפיעו בגללו לרעה על המבנה שאליו הוא מחובר. גם לכך יש פתרונות שונים, שצריכים להילקח בחשבון בתכנון.

שיקולי אקוסטיקה

המבנים בהם מותקנים קירות מסוג זה, נמצאים במקרים רבים בערים או מרכזי תעשייה, בהם יש רמות רעש גבוהות. לכן, אחד התפקידים החשובים ביותר של קירות המסך, הוא לצמצם את מידת הרעש שממנה סובלים משתמשי הבניין. קירות מסך אקוסטיים מסוגלים לצמצם רעש ב- 50dbויותר. 

 

שילוב ואיזון תועלות

תכנון קירות אלה צריך לקחת בחשבון שיקולים אלה ושיקולים רבים נוספים. כמו כן, יש לבחור מבין אפשרויות רבות להשגת המטרות, על השלכותיהן הטכניות והאסתטיות. למשל, האפשרות של שימוש במבנה מיוחד כמו קיר מסך כבלים (cable net) שמבוסס רשת מתוחה של כבלי נירוסטה.  

כמובן, יש לבדוק את הכול מראש ככל הניתן, מאחר שבמבנים כאלה, טעויות עלולות להיות יקרות מאוד ואף מסוכנות. 

תכנון מבנים מורכבים מסוג זה, מחייב פעמים רבות לקחת בחשבון אילוצים שונים. לעתים השגת מטרה מסוימת, באה במידה כזו או אחרת על חשבון השגת מטרה אחרת, חשובה פחות. לשם ההמחשה: בתכנון אלמנט בנייה צנוע כמו חלון בית ממוצע, יהיה לעתים קרובות צורך לשלב פתרון לכניסת או בלימת אוויר (כמו חלון זכוכית), להצללה (דוגמת תריסים) ולמניעת כניסת חרקים (רשת נגד יתושים). זו היא מעין מערכת קטנה ויעילה בפני עצמה, שנועדה להשיג כמה מטרות במקביל ולא תמיד זה עובד מושלם ביחד. לדוגמה, הרשת מצמצמת כניסת חרקים בקיץ, אך גם מצמצמת במידה מסוימת תנועת אוויר קריר פנימה או פליטת אוויר חם מחלל החדר החוצה. אם כך הדבר במערכת קטנה כמו חלון, על אחת כמה וכמה במערכת מורכבת כמו קיר מסך.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר