האם באמת בועת ההיי טק תתפוצץ מתישהו?

ניווט מהיר

החדשות אודות תעשיית היי טק מתפרסמות בכותרות הראשיות מדי יום במגוון רחב של תחומי עניין ונושאים – תעסוקה, כלכלה, טכנולוגיה ועוד. היי טק מלווה את חיי היומיום וללא ספק יש לו השפעה גם על האזרח הקטן. ישראל נחשבת למעצמת היי טק, לא פחות ולא יותר ויש לכך סיבה טובה מאד, שכן לא מעט מהחברות המובילות נמצאות כאן בישראל או התחילו בישראל את דרכן הטכנולוגית פורצת הדרך כך שגם השיח על ישראל נחשב לער מאד וכזה שיש בו הרבה מה לדעת, להגיד ולשמוע. בכל מה שקשור לחדשות המקומיות על חברות ההיי טק השיח לא תמיד אופטימי וחיובי ויש מי שסבור שעולם ההיי טק בישראל הוא בועה שדינה להתפוצץ, ואפילו די בקרוב. האומנם זה המצב של התעשייה מספר אחת בישראל?

 

בועת היי טק – מה זה בעצם אומר?

כאשר מדברים על בועה, בכל תחום שהוא, מדברים על מצב שבו המציאות עולה על התחזיות או הציפיות ועל דהרה קדימה של תחום מסוים בעוד שאר המשתנים מצביעים באופן חד משמעי על הצורך בהאטה. כאשר מדברים על בועת ההיי טק מתכוונים בדיוק לזה. מומחי היי טק בישראל כמו נתנאל דוידי סבורים שתעשיית ההיי טק צריכה לתפוס את מקומה כחלק בלתי נפרד בעולם התעסוקה אך לעשות זאת באופן שמתאים לסדר הגודל של מדינה כמו ישראל – שכר שתואם את השכר הממוצע במשק, שעות עבודה שמתאימות לשעות היממה כאן בארץ או לאווירה של מקום עבודה משפחתי שמעודד שילוב בין קריירה למשפחה וכמובן הימנעות מעבודה מהבית בשעות שנחשבות ללא שגרתיות. זו המשמעות של הבועה במצב הנוכחי. למה, אם כך, סבורים המומחים שהבועה עומדת או צריכה להתפוצץ?

 

למה הבועה צריכה להתפוצץ

גם השימוש במינוח מרמז על כך שמה שקורב בתעשיית ההיי טק לא תואם את המציאות ודינו להתאים את עצמו בבת אחת. החשש הוא שחברות ההיי טק מתנהגות בצורה שלא מתאימה לישראל בשום צורה ויבוא יום שבו אופן הפעילות שלהן פתאום כבר לא יוכל להמשיך להתקיים. מה יקרה אז? החברות האלה יצטרכו להוריד את המשכורות בצורה דרסטית, לקבוע כללים שקשורים לימים ושעות עבודה מקובלים שתואמים את המשק בישראל והטבות רבות שמהן נהנים עובדי ההיי טק יחדלו מלהתקיים – ארוחות מסובסדות במסעדות מובילות, קבלת חופשות או מתנות על חשבון המעסיק ועוד. חברות ההיי טק יצטרכו לשמור היטב על ההון שלהן שהוא אמנם גבוה, אך יהיה חייב להיות הולם לגודל שלהם ולעצם הפעילות שלהן בישראל. יתכן שחברת היי טק ישראלית שנמצאת בבועה שעומדת להתפוצץ לא הייתה בסיכון זה לו הייתה ממוקמת בעמק הסיליקון שבארצות הברית למשל, אך מכיוון שהמשרדים של לא מעט חברות נמצאים כאן בישראל – יש לזה משמעות גלובלית ומקומית כאחד.

מה המשמעות של המשך קיומה של בועת ההיי טק?

למתבונן מן הצד נראה שהכל בסדר. שוק התעסוקה בישראל יציב, חברות ההיי טק מספקות הרבה מאד מקומות עבודה וכמובן שהן גם מכניסות למדינה לא מעט כסף מתגמולים או מיסים. שמה של ישראל הולך לפניה כמעצמת היי טק של ממש וכל שבוע צצות חברות הזנק בישראל. למה בעצם כל זה חייב להשתנות? כאמור – הסיבה היא שכל זה לא תואם את השגרה הישראלית ואת המהות של ישראל כמדינה שיש בה הרבה מאד משפחות שכיום ההורים שבהן או אחד מהם לעיתים לא נמצא הרבה בבית. מכיוון שהחברות האלה משפיעות מאד על שווקי ההון במדינות רבות יש חשיבות לפעילות שלהן ולא בטוח שישראל גדולה דיה להכיל את כל העושר הטכנולוגי הזה. ברוב המקרים המשרדים הראשיים של החברות נמצאים בישראל ואילו המפעלים או מחסני הענק ממוקמים במקומות אחרים בעולם – ארצות הברית או המזרח הרחוק. מה יקרה אם יום אחד יהיה רצון לאחד באותו המקום את המשרדים ואת המחסנים? חברות היי טק ייסגרו באחת וישאירו אחריהם שובל ארוך של אנשים מוכשרים אך מחוסרי עבודה. לא בטוח שעולם התעסוקה בהיי טק יהיה מסוגל לקלוט אותם.

 

מה יקרה אם באמת הבועה תתפוצץ?

לדעתם של מומחים לא רחוק היום שבו חברות ההיי טק ירדו מגדולתן. הן יהפכו למקומות עבודה רגילים, שמציעים תנאי תעסוקה כמו כל משרד או ארגון אחר, המשכורות תהיינה קרובות יותר לממוצע במשק הישראלי וחלק גדול מהחברות יעברו לעבוד במשך שעות העבודה המקובלות והמוכרות בישראל כפי שהן מתאימות לשגרה הישראלית ולאורח החיים כאן. האם זה טוב או רע? את זה אי אפשר לדעת. יש מי שגורס שמדובר בשינוי דרוש ומהותי שפשוט חייב להתקיים ולבוא מעצמו ויש מי שחושב שצריך להניח לתעשייה להמשיך לגדול וכך לשלב את ישראל בשורה אחת עם המדינות הגדולות והמצטיינות במוצרי טכנולוגיה שמקדמים את האנושות כולה. איזו מהדעות נכונה וצודקת – את זה אי אפשר יהיה כל עוד אין שינוי של ממש באופי של עולם ההיי טק.

 

מה ההשלכות על העובדים?

עובדי ההיי טק צריכים להרגיש בטוחים במקום העבודה שלהם ואכן באופן כללי אפשר לומר שזה המצב כיום. אי אפשר לדעת מה יוליד יום ובדרך כלל עובדי ההיי טק ידועים בהתניידות בין חברות ובתחלופה גבוהה של תפקידים. חשוב להיות ערים לשיח שיש בעולמות הכלכלה והטכנולוגיה ותמיד, בלי קשר לתעסוקה בחברת היי טק, צריך שלכל עובד תהיה תוכנית מגירה שאליה הוא יכול לפנות במידה ומשהו קורה ועליו לשנות במהרה את אופן התעסוקה והעבודה שלו. לא מומלץ לעצום עיניים אל מול המציאות המתפתחת והבנה מעמיקה של המצב יכולה לעשות פלאים בהתכוננות מקדימה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר