מה מאפיין ילד מחונן ואיזו מסגרת מתאימה להו?

ניווט מהיר

ילד מחונן נחשב לבעל פוטנציאל גבוה מאוד להגיע למצוינות ולגרוף הישגים מרשימים בהשוואה ליתר בני גילו. אלא שמימוש היתרונות האלה אינו דבר מובן מאליו. כדי שזה יתרחש בפועל, נדרש קיום של כמה וכמה תנאים. אחד המרכזיים שבהם הוא אבחון נכון ומדויק ככל האפשר של הילד, תוך מציאת מסגרת מתאימה עבורו.

ההגדרה המקובלת של ילד מחונן

חשוב להדגיש כי ילדים מחוננים אינה קבוצה הומוגנית, כאשר לכל ילד או ילדה העונים על ההגדרה הזו עשויים להיות רמות התפתחות וכישורים שונים. עם זאת, ההנחה המקובלת היא שרבים מהילדים המחוננים יהיו בעלי מאפיינים דומים – פחות או יותר – במישור הקוגניטיבי, האישיותי והחברתי.

בכל אחד מהתחומים האלו ניתן להצביע על כמה מאפיינים שכיחים בקרב האוכלוסייה המחוננת. בפן הקוגניטיבי, ילדים מחוננים נוטים להשתמש בצורה יעילה בזיכרון שלהם ובמטא-קוגניציה. הם יוכלו להציג ולנתח בעיות באופן יעיל, לפתור אותן תוך שימוש נכון במידע קיים ולהציג גמישות מחשבתית ראויה לציון. בנוסף לכך, מהירות החשיבה של ילדים מחוננים רבים היא גבוהה מגדר הרגיל.

מבחינת האישיות, ילד מחונן ישקיע לרוב מאמצים כבירים בהגשת המטרות שהוא הציב לעצמו. הוא יהיה סקרן, יגלה מוכנות לחקור לעומק ולהיכנס לעומקם של דברים, יראה תובנות חברתיות ולעיתים גם יהיה בעל תחומי עניין המאפיינים ילדים גדולים יותר. בנוסף, הילד המחונן עשוי להפגין עצמאות גדולה בהשוואה לבני גילו.

חשוב לשים לב שמבחינה רגשית, עשוי להיות פער לא קטן בין ההתפתחויות השכליות, הקוגניטיביות והאישיות של הילדים המחוננים לבין זו הרגשית. התפתחותם הרגשית והמוטורית היא לרוב דומה לבני גילם, ולעיתים אף מורכבת יותר עקב הצרכים הייחודיים שדורשים הילדים המחוננים.

החשיבות המכרעת של התאמת מסגרת

אתגר מרכזי הוא למצוא לילדים מחוננים מסגרת המתאימה להם.  ההתאמה הזו קריטית: אם מציבים ילדים מחוננים בין ילדים מבוגרים יותר, תיתכן חוסר התאמה הנובעת מאותו פער בין יכולות שכליות לרגשיות. ההשתלבות של ילד מחונן עם הצעירים יותר עלולה להיות מורכבת לא פחות.

מה שמומלץ לעשות ברוב המקרים הוא להציב ילדים מחוננים בתוכנית חינוכית המספקת מענה קודם כל לחולשות שלו, ולא לחוזקות שבוודאי יש לו. הבחירה הנכונה לא פעם היא של תוכנית חינוכית פרטנית ורחבה, בהתאם לצרכי וליכולות הילד. ישנן תוכניות למחוננים המשתלבות במסגרות הלימודים הרגילות שיכולות לעשות זאת היטב.

איך מאבחנים ילדים מחוננים?

אבחון ילדים מחוננים בגיל צעיר "מדי" הוא מלאכה מורכבת, עקב כמה סיבות: מבחני האינטיליגנציה המשמשים לאבחון מחוננים הם בעלי אמינות נמוכה בגיל מוקדם, עקב חוסר נוחות של הילדים מעצם הסיטואציה, טווח קשב מצומצם שלהם או דרישות מילוליות שהילדים מתקשים להבין. אם מעוניינים לבצע אבחונים בגיל מוקדם יחסית, קבלת מידע מגורמים הנמצאים במגע הדוק עם הילדים – ההורים או הגננת/מחנכים אחרים – הוא בגדר חובה.

ברוב המקרים, איתור מחוננים מבוסס על מבחן שלב א', אותו מבצעים הילדים בדרך כלל בכיתה ב'. המבחן מאתר את הילדים אשר הפוטנציאל שלהם להיות חלק מתוכניות המחוננים הוא גבוה, וזאת באמצעות בחינה מעמיקה של הכישורים הקוגניטיביים, הידע הכללי, השפה, החוש המתמטי וכדומה. קבלת הילדים לתוכניות המחוננים תיעשה באופן יחסי, כלומר, בהתאם לציונים של נבחנים אחרים באותו המחזור.

חודשים ספורים לאחר קבלת תוצאות הבחינה, מתבצע שלב ב' אליו יגיעו התלמידים שעברו את הסינון הראשוני. שלב זה מעריך תכונות דוגמת חשיבה מופשטת, תפיסה חזותית-מרחבית, ידע כללי ועוד. דרגת הקושי כאן תהיה מטבע הדברים מעט גבוהה יותר.

הכנה למבחן לאיתור מחוננים של משרד החינוך

ניתן בהחלט לבצע הכנה למבחן לאיתור מחוננים של משרד החינוך. זה מתחיל עם פעולות שמבצעים ההורים עם ילדיהם, אפילו בביתם, שיכולה להיות חיזוק של החוזקות שלהם. הפעילות נעשית בהתאם לתחום בו הילדים מגלים מחוננות: למשל, עבודה על קריאה וכתיבה כאשר נראה שהילדים הם מחוננים מבחינה מילולית, או ביקור מעשיר במוזיאון מדע אם ניכר שהילד מחונן ברמה המדעית.

מכונים הפועלים בתחום מציעים מפגשי הכנה עם הילדים ולומדה ממוחשבת, הכוללת שאלות ותרגולים בהתאם לפורמט הנהוג במבחן איתור המחוננים. עם זאת, מסגרות ההכנה האלה עלולות להיות בלתי יעילות, או אפילו לגרום יותר נזק מתועלת. ילדים מחוננים אינם נדרשים לרוב למסגרת למידה פורמלית, כאשר הימצאות בקבוצה שכזו עלולה דווקא להלחיץ את הילד ולפגוע בהישגיו.

מומלץ לפנות למכון המבצע את האבחון באופן עצמאי, באמצעות צוות מנוסה של אנשי מקצוע, היכולים לעמוד על יכולותיו של הילד בתנאים "ידידותיים". בנוסף, אנשי המקצוע יוכלו להעניק להורים ולמחנכים כלים לטיפוח הילד ולהכנתו למבחני האיתור.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר