ממוגרפיה

ניווט מהיר

ממוגרפיה היא בדיקת רנטגן שמבוצעת באזור החזה והשדיים ובעזרתה אפשר לאבחן רקמות חשודות שיתכן והן מהוות את המקור להתפתחות תאים סרטניים מהסוג של סרטן השד. בניגוד לדעה הרווחת בקרב הציבור הרחב – אין מדובר במחלת סרטן נשית בלבד ובעולם הרפואה מוכרים לא מעט מקרים של גברים אשר חלו בסרטן השד. מדובר בסוג ייחודי יחסית של מחלת סרטן, שכן יש לה אחוזי החלמה גבוהים יחסית, זאת בתנאי שהאבחון מבוצע בשלב מוקדם של התפתחות התאים הסרטניים. מהסיבה הזאת נשים מופנות לביצוע הבדיקה במימון של קופות החולים או המרפאות בקהילה אחת לשנה או שנתיים, על פי ההיסטוריה הרפואית שלהן או על פי הדרגה של קבוצת הסיכון שהן משתייכות אליה. גברים בקבוצת סיכון יופנו גם הם לביצוע בדיקות ממוגרפיה ואחרות על מנת לוודא שאין תאים סרטניים בשום שלב של התפתחות.

 

בדיקות מתקדמות בשירות הרפואה

עם הזמן יש כל הזמן התפתחויות בתחום הרפואה, מחקרים שונים ופיתוח של מכשור מתקדם. מכונים רפואיים שמציעים בדיקות ממוגרפיה עוסקים בבדיקות רנטגן בדרך כלל וכך יכולים להציע מענה עבור מגוון רחב של אזורים בגוף, מערכות או בדיקות לביצוע. הממצאים יהיו מדויקים, איכותיים וכאלה שאפשר להתבסס עליהם על מנת לקבוע המשך טיפול או הכנת מרשם לנטילת תרופות. בדומה לבדיקת סי טי לב למשל, גם הממוגרפיה היא בדיקה שמבוצעת בצורה לא פולשנית ומבצעים אותה בחדר בדיקה דיסקרטי תוך שמירה מלאה על פרטיותה של האישה הנבדקת, זאת בשל ההכרח לבצע את הבדיקה ללא הבגדים. ביצוע הממוגרפיה עם בגד עליון עלול לגרום לכך שהתוצאות לא תהיינה אמינות או מדויקות והבגדים עלולים להתגלות על ידי קרני הרנטגן. הבדיקה כאמור לא פולשנית ובמהלכה מצולם החזה מכמה צדדים על מנת לבדוק היטב שאין שום רקמה חשודה בשום מקום.

 

החשיבות של ביצוע כל בדיקה במועד שנקבע לה

הרופא שאצלו מבצעים את המעקב של בדיקת החזה על מנת לדעת אם יש צורך להפנות לבירור מעמיק בנוגע לסרטן השד הוא זה שיקבע את התדירות של בדיקות הממוגרפיה שאישה זו או אחרת צריכה לבצע. הוא ייקח בחשבון את הגיל שלה, היסטוריה רפואית אישית שלה, כמו גם היסטוריה רפואית של הנשים במשפחה המורחבת שלה ועל פי מידע זה ונתונים אלה יפנה אותה לביצוע הממוגרפיה. בדיקת הממוגרפיה נותנת תוצאות וממצאים מדויקים שהרופאים מתבססים עליהם ולכן חשוב מאד לבצע את הבדיקה במועד כפי שהתבקשה אותה אישה על ידי הרופא שלה. היא יכולה לשאול אותו כל שאלה שמתעוררת אצלה בנוגע לבדיקה וללא ספק כאשר היא יודעת שהיא מבצעת את הבדיקות הדרושות על פי לוח הזמנים הדרוש היא שומרת על עצמה בדרך זו ועוקבת אחרי כל שינוי בבריאות שלה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר