מתדון

ניווט מהיר

מתדון היא תרופה חזקה שמיועדת לשיכוך כאבים בינוניים וקשים והיא נחשבת ליעילה מאד. בעוד עם תרופות אחרות משך ההשפעה של התרופה קצר וצריך ליטול מהן כמה פעמים ביום הרי שהמתדון מצטיינת בפרק זמן ארוך של השפעה ולכן מטופלים רבים מעוניינים בה כאשר הם חווים כאבים אקוטיים או עובדים טיפולים קשים ומורכבים. למרות תכונה חשובה זו של שיכוך כאבים למתדון יש חסרון גדול והוא שהיא עלולה לגרום להתמכרות שהגמילה ממנה קשה ומאתגרת. תכונה נוספת של התרופה היא שההשפעה שלה גוברת בעוצמתה על כל השפעה של תרופה אחרת וגם תכונה זו הופכת אותה למסוכנת ומבוקשת כאחד.

 

הסכנה הגדולה של התמכרות למתדון

אי אפשר להאשים אנשים שחווים כאבים קשים וחזקים בכך שהם מחפשים לעצמם כל סוג של הקלה. הבעיה היא, כאמור, בסכנת ההתמכרות שהם מביאים עם השימוש בהם. חשוב לדעת שחומרים אלה דווקא מסייעים בתהליכי גמילה קשים מסמים כמו הרואין, שכן יש מאמץ לא קטן לעצור את התלות של האדם המכור להרואין ולהעביר את ההתמכרות לחומר פעיל בתרופה. התהליך נקרא גמילה מאופיאטים, שכן אמנם מדובר בתהליך שלא עוצר את ההתמכרות אלא מעביר אותה לחומר אחר, אך יש העדפה לכך שההתמכרות תהיה לתרופה שאפשר להשגיח על השימוש בה ולא לסם קשה שיש השלכות לצריכה שלו גם מעבר להתמכרות עצמה.

 

תהליך הגמילה מהתמכרות לתרופות

חשוב להבין שתהליך הגמילה חייבת להתבצע בצורה מפוקחת וצמודה של רופא מומחה לגמילה מהתמכרויות ויש חשיבות למינון של התרופה שהוא ייתן למטופל שלו על מנת לסייע לו להיגמל מההתמכרות. כאשר התהליך מתבצע בצורה מותאמת אישית למטופל אפשר לשים לב לכל תופעה שהוא חווה וכך גם להקל על הכאבים שהוא חש וגם לסייע לו להרגיש טוב יותר בלי להסתכן בהתמכרות לתרופה זו או אחרת. בעולם הרפואה ידוע הנושא של התמכרות למשככי כאבים ולא מעט אנשים נופלים למלכודת הדבש הזאת ולכן חשוב מאד הליווי המקצועי שבעזרתו אפשר יהיה להגיע לאיזון בין הקלה על כאבים לבין שמירה מפני התמכרות ופיתוח תלות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר