מחלות רשתית העין שחייבים להיות מודעים אליהן

ניווט מהיר

כשרופא מאבחן מחלות רשתית העין או נפיחות של עצב הראייה, המצב מעיד על לחץ של נוזל על העצבים שמעבירים מידע חזותי למוח. מחלה זו עלולה להשפיע על הראייה שלכם, אבל יכולה להיות גם סמן למשהו שהשתבש עמוק בתוך המוח שלכם.

עד כמה חמורה נפיחות עצב הראייה?

מחלת רשתית העין נקראת גם רטיניטיס פיגמנטוזה, ומתייחסת לדיסק האופטי שמחבר את העין לעצב הראייה; והיווצרות בצקת שמתייחסת לנפיחות שנגרמת מעודפי נוזלים ברקמת הגוף. לכן מחלה זו מתבטאת בעודף נוזלים שגורם לנפיחות של הדיסק האופטי.

כל אחת מהעיניים מתחברת לעצב הראייה שמורכב מסיבים שצריכים להישאר כמעט באותו גודל באופן קבוע על מנת לתפקד היטב. בעיות מתרחשות כאשר בצקת משנה את גודל העצבים האלה, מה שלא אמור לקרות, והמצב עלול להשתנות ברמת החומרה.

רופאים יודעים שהתפתחות מחלות רשתית העין עשויות להצביע על מגוון בעיות, ולכן הם מאתרים את הבעיה המדויקת יחד עם תסמינים אחרים שקשורים לראייה ולמוח. האבחון יכול להניב ממצאים טריוויאליים כמו כאבי ראש או להעיד על בעיות חמורות כמו גידול במוח.

תסמינים אלו עלולים להצביע על בעיות רפואיות אחרות או לסייע לרופא לאשר אבחנה. הממצאים אינם בהכרח שליליים או חיוביים, אלא מספקים רמזים שאסור להתעלם מהם.

 

המחלה בהיבט התורשתי שלה

ממחקרים עולה כי ככל הנראה למחלה יש איזשהוא בסיס גנטי אבל עדיין הנושא הזה מלווה בלא מעט סימני שאלה שאין עליהם עדיין תשובה מדויקת וודאית. המחלה היא הטרגונית. מה זה אומר? זה אומר שהיא עלול להיווצר כתוצאה מעשרות מוטציות שונות אחת מהשניה, אלה פוגעות בגנים אשר קשורים באופן כזה או אחר למחלה עצמה. למשל, יש גנים אשר התפקיד שלנו הוא לייצר חלבונים. ההמלצה הרפואית של רופאי עיניים מומחים היא לקחת שלושה דורות אחורה ולהתייחס להיסטוריה המשפחתית של המחלה ואם היא קיימת, לבצע אבחון.

מאפייני מחלות רשתית העין

בגלגל העין קיימים עצבים רגישים לאור ברשתית, שמעבירים מידע ויזואלי למוח. מרכז הראייה של המוח מתרגם אותות אלה לתמונות שמאפשרות לכם להבין את העולם סביבכם. מסלול הראייה העיקרי הוא עצב הראייה, שעובר מהדיסק האופטי בחלק האחורי של גלגל העין ועד קליפת המוח הראשית בצד האחורי של המוח.

לקורטקס החזותי שני חלקים: קליפת המוח השמאלית, שמעבדת מידע חזותי לעין ימין; וקליפת המוח הימנית, שמתאימה לעין שמאל. שני עצבי הראייה עוברים באמצעות המוח, מה שעלול להיות קצת מורכב לראייה מכיוון שהמוח צף בנוזל שמגן עליו מפני התנגשות לתוך הקליפה הקשה של הגולגולת. הנוזל מקיף ומגן גם על עצבי הראייה.

כשרמות הנוזלים במוח עולות, כמעט כל מבני העין נפגע, כולל עצבי הראייה, כי יש כל כך הרבה מקום בתוך הגולגולת.

כל השפעה על גודל הרקמה או נפח הנוזלים בגולגולת עלול ללחוץ על עצבי הראייה

הלחץ גורם לסוג של נפיחות בדיסק האופטי, הקטע בחלק האחורי של העין שבו חייבים לעבור אותות חזותיים על מנת להגיע לעצב הראייה. עם מחלות רשתית העין, עודפי נוזלים בגולגולת או בעמוד השדרה מפריעים ליכולת הדיסק האופטי להעביר מידע חזותי.

נוזל נוסף מוביל גם לשינויים במוח שעלולים להיות חמורים כמו גידול במוח. לכן חשוב להתייחס ברצינות לסימפטומים של המחלה. מחלות רשתית העין עלולות להוביל לעיוורון אם לא מטפלים בהן לאורך זמן, מה שמדגיש את החשיבות של קבלת טיפול בבעיות הקשורות למחלה בהקדם האפשרי, לפני שהן יובילו לנזק קבוע.

 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר